חילוץ מבגדד
מאת: חנוך אפלמן
 
מכתב מודפס שנשלח בתאריך 04.03.91 מאדם בשם מילטון בארצות הברית לידידו בארץ בשם יורם בו הוא מתאר אירוע מעניין שאירע בשנת 1951 או 52
 
להלן תרגום המכתב כלשונו עם שינויים קלים.
יורם יקר
חזרה לשנת 1951 או 52, יום אחד קבלתי קריאה מה"מוסד" לעשות "טובה".
אדם בבגדד נמצא אשם בהחזיקו סליק של כלי נשק, נשפט ונידון למוות.  הוא הצליח להימלט מהכלא והיה צורך בהול להוציאו מעיראק.
הם ביקשו ממני לארגן צוות לטיסה מיוחדת לבגדד וחזרה כך שהאדם המסוים הזה יחכה לנו בקצה המסלול לפני ההמראה חזרה. היה איתנו בצוות אלחוטאי דרום אפריקאי שיוריד חבל מהמטוס ובאמצעות יעלה האדם למטוס. הכול פעל בהתאם לתכנית והאדם הוטס לישראל. אף אחד מחוץ לישראל יודע מה קרה עם אותו אדם. בפעם האחרונה, לפני מספר שנים, שראיתי את שמעוני***  סיפרתי לו את הסיפור ושאלתי אותו אם הוא יודע מה עלה בגורלו של אותו אדם והוא אמר לי שהוא כיום חבר בכנסת ישראל. קשה לי מאוד להאמין אך אם קיים איזה סיכוי שאתה יודע מי הוא האדם הזה. הייתי שמח מאוד להתקשר איתו.                                                                                                                                                                                         
ארט ליפא היה הקברניט על אותה טיסה ואני הייתי טייס המשנה. היה לנו יהודי אחד מפוחד על המטוס. (לא זה שחילצנו) ומין הסתם היה עלינו לחזור לטרמינל על מנת להורידו מהמטוס, אבל אילו היינו חוזרים, הקברניט שלנו היה הופך ל"נער מקהלה עם קול סופראן"  אני מאמין שאיש הקשר שלי עם המוסד היה חיים שרית. אני מצרף עטיפה של ספר שאני מנסה להשיגו בניו יורק ולא מצליח כי הוא לא מודפס יותר. אני לא חושב שיש סיכוי לאתר את לארי רזנר אחרי כל כך הרבה שנים. הוא כתב פרק בספר בשם Isaiahs Texas Co-pilots שבו מוזכרים רבים מהטייסים שיצא לי לטוס איתם בתקופת פעילות עדן-אירן-עיראק הייתי רוצה מאוד לדבר איתם. אחרי כל כך הרבה שנים אני מרגיש שיתכן שתרמתי תרומה קטנה לחלק זה של ההיסטוריה. אני מקווה שכך הדבר וגאה בעובדה שיש לי חלק קטן בעזרה למדינת ישראל בימיה הראשונים.כול מידע נוסף יתקבל בהערכה.
איחולי החמים-תמיד             מילטון (וחתימה בכתב יד)
 
 
בעיון "באל עלון" מרץ 1994 במאמר מאת ידידנו ברוך תירוש, נוספו מספר פרטים על האירוע כולל שמו של האדם שחילצו.
האישיות שחילצו היה לא אחר מאשר מרדכי בן פורת, יליד בגדד שעלה ארצה בשנת 1945. ב 1950 שנשלח על ידי המוסד חזרה לבגדד להקים שם מחתרת יהודית שתפעל למען יהודי עיראק ותסייע להעלותם ארצה. הוא נתפס על ידי השלטונות ונגזר עליו גזר דין מוות. בדרך לא דרך הצליח להימלט מהמעצר והיה צורך דחוף להוציאו מעיראק. המטוס שהשתתף במשימה היה אחד מהמטוסים שהביאו את העולים מבגדד לישראל. כאמור, המבצע הוכתר בהצלחה ומרדכי בן פורת חולץ והגיע ארצה.
 
 
בתאריך 02.05.93 כותב בן פורת מכתב (העתק שמור בארכיון) למנכ"ל אל על מר רפי הרלב בזו הלשון :

"שלום רב.                                                                       
הנני מצרף נוסך מברק משנת 1951 שסיים את פעילותי כשליח ישראל וכמארגן מבצע עזרא ונחמיה מעיראק. חברת "ניר איסט" הייתה הכיסוי של אל על שהעלתה את יהודי עיראק מבגדד – קפריסין – לוד ואחר כך ישירות ללוד.
לטיסה המיוחדת שבה מדובר, אורגן צוות טייסים מיוחד שעליהם הוטלה משימת החילוץ. תוך כדי כתיבת ספרי על מבצע עזרא ונחמיה, נזקקתי לפרטים על זהות הטייסים. אחרי ברורים רבים אצל אצ'רקן, דב אדיב, ברוך תירוש ולבסוף אצל פרופ' פיליס פלג, הצלחתי לשוחח עם מילטון לאנג שהיה אחראי על הטיסה. הבנתי ממנו, כי יחד איתו היו במטוס ליפא ארתור מפלורידה וז'ק אוזן מיוהנסבורג.
הצעתי אליך מר הר לב. לערוך מפגש של הטייסים הללו עם הנפשות שפעלו בתקופה ההיא מאל על, מהמוסד, ומשליחי ישראל בעיראק, דבר שיתרום רבות ליחסי הציבור של החברה ולטייסים שהם כיום בגיל מבוגר וראויים להכרת תודה.
לצורך זה תתבקש חברת אל על ליצור עמם קשר ולארגן את בואם ארצה תוך הנחה ניכרת מעלות הכרטיסים.
מרכז מורשת יהדות בבל ביחד עם מחלקת ההדרכה שלכם יטפלו בארגון פריטי האירוע.
אני ממתין לתשובה מהירה
בתודה מראש, מרדכי בן פורת יו"ר המרכז"
 
 
ואכן, בשנת 1994 חברת אל על הרימה את הכפפה , איתרה את אנשי הצוות, הטיסה אותם לארץ כאורחי אל על.
בתמונה, אנשי הצוות מבקרים במתקני אל על.

 

צוות מטוס החילוץ בביקורם במתקני אל על בשנת 1994.jpg