מילות פרידה ותודה.

דצמבר 2017

לאחר עשרים ואחת שנות פעילות בחברה מהן שנים ארוכות בתיעוד מורשתה של החברה ברצוני להיפרד מכולכם לשלום.

אני חש חובה להעלות על נס את האנשים שבלעדיהם מבצע חשוב זה של תיעוד פעולות חברת

אל על לאורך שנותיה לא היה קורם עור וגידים.

הראשון מכולם הינו ראובן וירובניק ז"ל שהגה יזם ודחף את הפרויקט. בלעדיו הפרויקט לא היה קם.

ראובן גייס שורה של ותיקי החברה בתפקידי מפתח והמובילים שבהם ד"ר לובה וולק ז"ל (סמנכ"ל ומזכ"ל החברה בעבר) שעמדה בראש ועדת מורשת והייתה המנוע האנרגטי שללא ליאות הביא לתנופת עשייה. יעקב ירון (סמנכ"ל מסחר בעבר) יבדל לחיים ארוכים וטובים שנטל מידיה את ההגה ועד לימים אלה מעורב בפרויקט ומשמש לנו אורים ותומים לגבי אירועים מן העבר.

על חברי הועדה נמנו גם חברים ותיקים נוספים שחלקם כבר לא עמנו ולכולם מגיעות תודות עמוקות. לזאב ליבנה לשעבר מנכ"ל סאן-דור ולד"ר שאול שאול לשעבר הנווט הראשי - יזכו לחיים ארוכים וטובים, ולעמי פולונסקי ז"ל מסמנכל"ות תחזוקה.

ביוזמתו של ראובן וירובניק ושל ועדת מורשת הוקם גם ארכיון מורשת. ארכיון לתפארת שאוצר על מדפיו חומרים יקרים מפז של ההיסטוריה האל עלית השזורה בהיסטוריה של מדינת ישראל. אירועים ברמה הלאומית (דוגמת השתתפות בהבאתו של הצורר אדולף אייכמן לישראל) ואירועים פורצי דרך בענף התעופה שכל חברת תעופה בעולם הייתה מתהדרת בהם.

ארכיון זה קם ופועל במקצועיות ובמסירות אין קץ על ידי צוות מתנדבים מוותיקי החברה המונהג על ידי חנוך אפלמן מהנדס הטייס הראשי של החברה בעבר. על ידו עושים במלאכה אהרון כהן מאגף המחשוב בעבר, לאה שוורצמן – בן עזר מתאמת ביקורת במשרד מבקר החברה בעבר, חיים שמיר מנהל שירות בטיסה בעבר.

תודה והערכה לצביקה סגל מרכז פעילות הצוות וועדת מורשת בשנים האחרונות בנוסף לתפקידו כמנהל אחריות תאגידית וקשרי קהילה בעבר הקרוב.

ביוזמתה של ד"ר לובה וולק ז"ל הוקם אתר מורשת באינטרנט להנגשת החומרים הרבים שנוצרו נאספו וקוטלגו. פעילותם של כל העוסקים במלאכה הניבה שורה ארוכה של חומרים ארכיונים ביניהם כתבות ומאמרים, אלבומי צילום מגוונים, לקט קטעי עיתונות מהעבר הרחוק והקרוב וסרטי תעודה המספרים את סיפורה של החברה מיום הקמתה.

כל אלה מהווים עדות עולם למעשים המופלאים שנעשו במסגרת חברת אל על מראשית הקמתה של מדינת ישראל - ראשית הקמתה של החברה.

אני מקווה ומאחל שהנהלות החברה בהווה ובעתיד יעמדו על החשיבות הלאומית והחברתית של מפעל זה ויבטיחו את המשכיותו.

היה לי הכבוד והעונג לרכז את פרויקט מורשת במשך שנים ארוכות, ליצור ולהפיק שורה של סרטי תעודה המביאים מכלי ראשון סיפורי מורשת מרגשים, להקים את אתר מורשת ולפתחו עד עצם היום הזה.

אריק ויסמן​